PRACowniA

3 Wrzesień 2010

Wybuch na kolejnej platformie w Zatoce Meksykańskiej

Gerald Herbert / AP

Jak podaje MiamiHerald.com, w czwartek w Zatoce Meksykańskiej wybuchła platforma Vermillon 380. Przyczyny eksplozji nie są jeszcze znane.

Ta stała platforma znajdowała się około 140 km na południe od  wybrzeża Zatoki Vermillon w Luizjanie i na zachód od Deepwater Horizon, na wodzie znacznie płytszej niż w miejscu, gdzie była platforma BP.

Straż przybrzeżna zaobserwowała szeroki na ok. 30 metrów i długi na prawie 2 km połyskliwy pas na powierzchni wody. Firma Mariner Energy z Houston, będąca właścicielem platformy, podaje natomiast, że pozyskuje się tam jedynie gaz i do żadnego wycieku ropy nie doszło.

Wszystkich 13 pracowników, przebywających na platformie w momencie wybuchu, zostało uratowanych i nie odnieśli oni poważnych obrażeń.

Dowódca straży przybrzeżnej, Cheri Ben-Iesaue powiedziała, że straż wciąż bada wypadek, ale błyszcząca powłoka na wodzie była delikatna i wygląda na to, że z odwiertu nie ma wycieku, choć nie ma jeszcze co do tego pewności. Możliwe, że specjalna instalacja, zwana w fachowym slangu drzewkiem albo drzewkiem bożonarodzeniowym, zatkała odwierty.

Według przedstawiciela Mariner Energy, w ubiegłym miesiącu firma pozyskiwała z tej platformy (mającej 5 odwiertów) około 260 tysięcy metrów sześciennych gazu oraz 1400 baryłek (160m3) ropy i skroplin dziennie. Według dokumentacji firmy oraz rejestrów amerykańskiego Urzędu Zarządzania i Nadzoru Energii Oceanów (Bureau of Ocean Energy Management, Regulation and Enforcement) platforma Vermillon 380 była jedną z setek platform zniszczonych przez huragan Ike w 2008. Na czas przeprowadzania koniecznych napraw prace wiertnicze zostały zawieszone, a wydobycie gazu zredukowane.

Advertisements

7 komentarzy »

 1. a jak ma się zanik pola magnetycznego Ziemi do tych wszystkich ostatnich zdarzeń? ma ktoś linki do takich źródeł?

  Komentarz - autor: iza — 5 Wrzesień 2010 @ 13:04

 2. o jaki zanik chodzi, bo chyba nie jestem na bieżąco?

  Komentarz - autor: nocny — 6 Wrzesień 2010 @ 14:19

 3. @nocny

  o jaki zanik chodzi, bo chyba nie jestem na bieżąco?

  Oj, wstydź się… 🙂
  O zanikaniu pola magnetycznego Ziemi (oraz zmianach w magnetosferze Słońca itp.) piszemy już 2 lata. Wpisz w okienku szukania (prawy panel, na samej górze) pole magnetyczne, zignoruj ostatni wyszukany wpis o Żelaznym Janie, a zostanie Ci tuzin odcinków Łączenia punktów ze wzmiankami na ten i pokrewne tematy (jeśli nie chcesz czytać całości, szukaj na stronie słowa „magnet”). W ten sposób prześledzisz sprawę w porządku chronologicznym. Znajdziesz też odnośniki do obszerniejszych artykułów (ang.), no i będzie Ci łatwiej potem przeszukać polski net pod tym kątem.

  Miłej lektury!

  Komentarz - autor: iza — 6 Wrzesień 2010 @ 20:36

 4. a jak ma się zanik pola magnetycznego Ziemi do tych wszystkich ostatnich zdarzeń? ma ktoś linki do takich źródeł?

  Polecam Ci to samo co poleciłam nocnemu. Kropka do kropki… Ale jak je połączyć i co tak naprawdę jest przyczyną, a co skutkiem, tego chyba jeszcze nikt nie wie. Są hipotezy, jedne lepsze inne gorsze.

  Pozdrawiam Imienniczkę 🙂

  Komentarz - autor: iza — 6 Wrzesień 2010 @ 20:40

 5. eee, myślałem, że jakieś fakty, a tu same hipotezy, które znam dobrze śledząc pracownie od długiego czasu 🙂

  Komentarz - autor: nocny — 15 Wrzesień 2010 @ 16:28

 6. To tak apropos (nie)znanych faktów: W czwartek 9 września na karaibskiej wyspie Bonaire nastąppił potężny wybuch na terminalu składującym ropę. Ogień szalał już dwa dni w momencie publikowania artykułu Another Oil Disaster, This Time in the Caribbean. Terminal BOPEC należał do Wenezueli i spłonęło 20 000 baryłek ropy (prawie 2,5 tysiąca m3). Podobno piorun uderzył w terminal. Chmura dymu strzeliła w niebo na wysokość 3 km. Terminal nie miał żadnych zabezpieczeń przeciwpożarowych.

  Wyspa była ostoją i rajem dla ogromnej ilości gatunków fauny…

  Komentarz - autor: iza — 15 Wrzesień 2010 @ 17:33

 7. to jest a propos zaniku pola magnetycznego Ziemi?

  Komentarz - autor: nocny — 16 Wrzesień 2010 @ 09:18


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: