PRACowniA

7 grudnia 2009

Amerykańska CIA sprawdzi konta mieszkańcom Europy

Filed under: Polityka,Wydarzenia bieżące,Świat wokół nas — iza @ 14:36
Tags:


David Leppard
„The Times”
2009-12-07 10:45:41, aktualizacja: 2009-12-07 10:45:41

W ramach programu walki z terroryzmem amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza, czyli CIA, uzyska szeroki dostęp do danych bankowych mieszkańców Europy. Brukselskie porozumienie, które wejdzie w życie za dwa miesiące, obliguje 27 państw członkowskich Unii Europejskiej do przekazywania Stanom Zjednoczonym informacji bankowych.

Za pomocą podejrzanych operacji możliwe będzie wyśledzenie źródeł finansowania organizacji terrorystycznych.

W prawie niedostrzeżonym przez media komunikacie wydanym w ubiegłym tygodniu , Bruksela zawiadamia, że „członkowie Unii Europejskiej będą zobowiązani przekazywać Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych bankowe dane w trybie pilnym”.

Amerykański wywiad będzie zaś mógł przechowywać te informacje przez pięć lat. Krytycy tego porozumienia zwracają uwagę, że system jest asymetryczny, czyli niesprawiedliwy, ponieważ władze państw europejskich nie mają równie łatwego dostępu do kont bankowych obywateli Stanów Zjednoczonych.

Ponadto zakres uprawnień przyznanych amerykańskiemu wywiadowi jest szerszy od tego, który przysługuje specsłużbom w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich.

W Zjednoczonym Królestwie i większości innych krajów Unii Europejskiej policyjny lub prokuratorski wniosek o udostępnienie danych bankowych musi zatwierdzić sędzia. Budzi to więc wątpliwości, czy zapis będzie mógł być respektowany, a jeśli tak, to czy może się ostatecznie okazać, że amerykańscy agenci będą mieli w Europie większe prawa od służb danego kraju europejskiego.

To dlatego, że będą oni mogli ubiegać się o dane z kont z pominięciem roli sędziego, podczas gdy ich europejscy koledzy w dalszym ciągu będą mieli ręce związane odpowiednimi procedurami.

Brytyjskie organizacje broniące praw człowieka i ochrony prywatności mówią, że program prześwietlania kont, w Stanach Zjednoczonych wprowadzony po zamachach z 11 września, został narzucony nie tylko Wielkiej Brytanii, ale też całej Europie bez debaty publicznej.

Ogromny zakres transferu danych osobowych z Europy do Stanów Zjednoczonych jest bardzo niepokojący, zwłaszcza w sytuacji braku debaty publicznej i kontroli parlamentarnej na poziomie unijnym lub krajowym – powiedział Shami Chakrabarti, dyrektor stowarzyszenia Liberty, i dodaje: – Nikt nie mówi, że sojusznicy nie powinni ze sobą współpracować, ale gdzie jest ochrona danych osobowych? Jak można przyznawać tak szerokie uprawnienia bez kontroli sądowej? Wygląda to na kolejny przykład asymetrycznego kompromisu po zamachach z 11 września i łatwości, z jaką tymczasowe rozwiązania są nam narzucane jako stałe.

Amerykańskie służby antyterrorystyczne mówią, że celem programu jest śledzenie transakcji finansowych ludzi podejrzewanych o związki z Al-Kaidą. Dzięki temu systemowi podobno udało się udaremnić spisek islamistycznej grupy terrorystycznej z Wielkiej Brytanii, która w 2006 r. planowała zdetonować bomby w siedmiu samolotach lecących z Londynu do Stanów Zjednoczonych.

Program śledzenia finansów terrorystów polega przede wszystkim na analizie danych z systemu SWIFT, który pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi.

Wykorzystywany system komputerowy oparty na sieci SWIFTNet Link (SNL) realizuje dziennie około 14 mln operacji. Jak wynika z unijnego komunikatu, CIA może żądać zbiorów danych według szeroko zdefiniowanych kategorii, takich jak geografia i podejrzenie zagrożenia terrorystycznego.

Programem, który do 2006 r. pozostawał utajniony, kieruje centrala CIA w Langley, stan Wirginia.
Tłum. TB

[źródło]

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: