PRACowniA

10 listopada 2009

Bez komentarza: łódzka misja w Izraelu

Filed under: Różne,Wydarzenia bieżące — pracowniaiv @ 23:22
Tags: ,

Ze sprawozdania z misji do Izraela wynika, że urzędnicy pojechali na wycieczkę

– To był wyjątkowo pracowity wyjazd – mówił o niedawnej misji gospodarczo-kulturalnej do Izraela prezydent Jerzy Kropiwnicki na konferencji prasowej tuż po powrocie.

Przez 7 dni łódzka misja odbyła szereg spotkań, z których nic nie wynika dla Łodzi (© fot. Krzysztof Szymczak)– Kiedy na moje biurko trafiło sprawozdanie z misji, zastanawiałem się nawet, jak w tak krótkim czasie udało się pomieścić tyle rzeczy – powiedział.

„Polska Dziennik Łódzki” dotarł do tego sprawozdania. Dokument liczy 16 stron. Wynika z niego głównie to, że świta prezydenta rozmawiała o konieczności zacieśniania wzajemnej współpracy i podziwiała osiągnięcia Izraela w budowaniu demokracji.

Misja kosztowała podatnika około 100 tys. zł. Trwała od soboty 17 października do soboty 24 października. Pojechało na nią między innymi 12 urzędników, 6 radnych oraz kilku pracowników magistratu. Koszt pobytu jednej osoby to 4 tys. zł.

Na początek prezydent Łodzi spotkał się burmistrzem Tel Awiwu Ronem Huldai. Co dobrego dla Łodzi wynika z tego spotkania? „Szefowie obu metropolii dali zielone światło partnerom biznesowym, kulturalnym i naukowym” – czytamy w sprawozdaniu z półtoragodzinnej rozmowy. W tym samym czasie magistraccy urzędnicy odwiedzili Instytut Edukacji Demokratycznej, gdzie spotkali się z Yaacovem Hechtem, twórcą metody edukacji demokratycznej. „Pan Hecht przedstawił założenia metody i rozumienie edukacji demokratycznej” – czytamy w sprawozdaniu i dowiadujemy się, że dyrektor wydziału edukacji Jacek Człapiński zadeklarował chęć głębszego poznania tej metody.

Tego dnia odbyło się też spotkanie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji (IPA) w Tel Awiwie. Z Łodzi na misję nie pojechał ani jeden policjant, ale nie przeszkadzało to uczestnikom spotkania porozmawiać na ważkie tematy. Spotkanie dotyczyło bowiem m.in. „podtrzymywania pokojowego współistnienia na świecie”.

Ciekawe rozmowy odbyły się też w parlamencie izraelskim. Lidia Fido, pełnomocnik prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych i seniorów, spotkała się z dyrektorem fundacji Yad Sarah, pomagającej osobom niepełnosprawnym w Izraelu. Efektem tego spotkania ma być program współpracy. Pani pełnomocnik dowiedziała się, że w Izraelu „odchodzi się od systemów domów pomocy społecznej”. Dyrektor Yad Sarah wyraził chęć pomocy w rozwiązywaniu problemów osób starszych i niepełnosprawnych w Łodzi. Warto dodać, że 3 proc. środków fundacji pochodzi od państwa, a 97 proc. od sponsorów.

Interesujące rozmowy odbyły się w czwartek. Prezydent, urzędnicy i radni spotkali się z gubernatorem Betlejem i „delegacja zapoznała się z sytuacją polityczną i gospodarczą Autonomii Palestyńskiej”. W urzędzie miasta zapoznano się z systemem edukacji i „zaakcentowany został aspekt pokojowego współistnienia różnych społeczności”. Do Teatru Narodowego Habima w Tel Awiwie Jerzy Kropiwnicki wysłał grupę „kulturalno-oświatową”. „Podczas spotkania zaprezentowano zasady funkcjonowania tego typu instytucji w Izraelu”, padła też propozycja wystawienia wspólnego przedstawienia w Łodzi.

W sprawozdaniu prezydent chwali się jeszcze prezentami dla sióstr elżbietanek w Izraelu, które dostały od Łodzi baterie prysznicowe i umywalkowe „jako akt wsparcia przez łódzki biznes domu pielgrzymkowego”.

Artykuł zaczerpnięty stąd

Reklamy

3 Komentarze »

 1. W Łodzi w ogóle chyba źle się dzieje…

  Brutalna interwencja policjantów przed Szkołą Podstawową

  Komentarz - autor: Darek — 13 listopada 2009 @ 15:47

 2. Urzędnicy wszelkiej maści, to prawdziwa dzisiejsza plaga.

  Komentarz - autor: Peter — 16 listopada 2009 @ 10:05

 3. Kropiwnickiemu został jeszcze rok rządzenia, ale to nic nowego. Od lat jeździ na takie wyjazdy do Izraela i liże tyłek tamtejszym żydom. 🙂 Około parę miesięcy temu jakiś inwestor z Izraela chcial dać miastu trzy miliony euro, za które wybudowano by u nas jakieś bliżej niesprecyzowane centrum w Parku Ocalałych (to taki park, który powstał po wojnie – dzieci żydów zamordowanych w Auschwitz sadziły tam drzewka).

  Ale Kropiwnicki nie ma jaj, żeby wprowadzać na łódzkim gruncie Izraelskie metody policyjne. On po prostu jeździ bo uwielbia wydawać pieniądze podatników. Nie jest to racze próba przeniesienia Homeland Security na tutejszy grunt. 😛

  Komentarz - autor: Obywatel — 20 listopada 2009 @ 12:28


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: