PRACowniA

23 stycznia 2009

Odkryto starożytną stolicę „żydowskiej” Chazarii

Filed under: Ezoteryka,Nauka — iza @ 10:23
Tags: , , , ,

Found: Ancient Capital of ‚Jewish’ Khazar Kingdom
Ze’ev Ben-Yechiel
Israel National News
06 września 2008

Zespół archeologów twierdzi, że odkrył pozostałości legendarnego Kaganatu Chazarskiego w południowej Rosji. Jeśli miejsce wykopalisk okaże się być rzeczywiście na długo zaginioną stolicą starożytnego „państwa żydowskiego”, odkrycie stanowiłoby znaczący przełom dla archeologów i historyków.

©Unknown

©Unknown

Mapa królestwa chazarskiego i jego okolic włącznie z Izraelem

„Jest to niezwykle ważne odkrycie” – powiedział kierownik rosyjskiej ekspedycji, Dimitrij Wasiljew, w doniesieniu francuskiej agencji AFP. Wasiljew, z Uniwersytetu w Astrachaniu, przedstawił swoje uwagi po powrocie z wykopalisk zlokalizowanych w pobliżu rosyjskiej wioski Samosdiełka, nieco na północ od Morza Kaspijskiego. Lokalizacja ta odpowiada w przybliżeniu obszarowi, gdzie zgodnie z przekonaniem historyków mogło istnieć owo imperium.

„Możemy teraz rzucić nieco światła na jedną z najbardziej intrygujących tajemnic tamtego okresu – jak rzeczywiście żyli i mieszkali Chazarzy” – dodał. „O Chazarach wiemy bardzo niewiele – o ich tradycji, obrzędach pogrzebowych czy kulturze”.

Profesor Dmitrij Wasiljew

Profesor Dmitrij Wasiljew

W sfinansowaniu wykopalisk, prowadzonych latem w różnych miejscach w całym regionie, w którym dokonano odkrycia, pomogły Żydowski Uniwersytet w Moskwie i rosyjski Kongres Żydowski. Projekt nadzorowany był przez licznych profesorów uniwersyteckich, a uczestniczyło w nim około 50 studentów.

Chazarzy znani byli jako pół-koczowniczy lud turecki, który w okresie od VII do X wieku n.e. zdominował stepy euroazjatyckie i rejon Północnego Kaukazu. Pochodzenie Chazarów i ich rzekoma konwersja na judaizm jest przedmiotem sporu wśród wspólczesnych historyków.

W VII wieku n.e. wzdłuż wybrzeży Morza Kaspijskiego, w Północnym Kaukazie Chazarzy założyli niezależny kaganat, czy też królestwo. Uważa się, że w VIII lub IX wieku, czyli w okresie największej świetności królestwa, na polecenie króla (kagana) obowiązującą religią stał się judaizm. W owym czasie Kaganat Chazarski i jego lennicy kontrolowali sporą część obszarów dzisiejszej południowej Rosji, zachodniego Kazachstanu, wschodniej Ukrainy, Azerbejdżanu, Kaukazu (w tym Circassii, Dagestanu, Czeczenii i części Gruzji), i Krymu.

Pierwszy żydowski chazarski król (kagan) nosił imię Bulan, co oznacza „łoś”, choć niektóre źródła nazywają go hebrajskim imieniem Sabriel. Późniejszy król, Obadiasz, wzmocnił judaizm, zapraszając do królestwa rabinów i budując synagogi.

Począwszy od Średniowiecza spotykamy w rabinicznej literaturze liczne odniesienia do żydowskiego królestwa Chazarów. Wśród nich znajdziemy słynną opowieść Rabina Yehuda HaLevy’ego, zamieszczoną w jego dziele „Kuzari” z XII wieku. Książka szczegółowo opisuje długą rozmowę między pewnym chazarskim królem z anonimowym żydowskim „mędrcem”, kiedy to genialne przedstawienie istoty Tory przez tego ostatniego zmusiło króla do przyłączenia się do narodu żydowskiego.

Wśród innych źródeł żydowskich wspierających chazarską żydowską tożsamość jest list napisany przez średniowiecznego żydowskiego pisarza Avrahama ibn Dauda, który wspomniał o spotkaniu rabinackich studentów z Chazarii w Toledo (Hiszpania) w połowie XII wieku. Dobrze znany tekst Schechtera podaje inną wersję nawrócenia króla chazarskiego i wspomina Benjamina ben Menachema jako króla chazarskiego. Saadia Gaon, uważany przez wielu za największego rabina swojego pokolenia w X wieku, również wypowiadał się o Chazarach pozytywnie w swoich pismach.

Odniesienia do żydowskiego królestwa Chazarów pojawiają się także w nie-żydowskiej literaturze. Klasyczne muzułmańskie źródła, opisujące takie królestwo, często są cytowane przez współczesnych muzułmańskich uczonych w ich próbach udowodnienia, że historyczną ojczyzną Żydów nie jest dzisiejszy Izrael.

W kronikach arabskich chazarskie miasto, które w swoim przekonaniu odnalazł prof. Wasiljew, nazywano „Itil”. Według profesora nazwa ta może w rzeczywistości być arabskim odwołaniem do rzeki Wołgi – wielkiej drogi wodnej, nad którą miasto zostało założone – albo do obszaru delty rzeki.

Różne źródła opisują Itil jako miasto niezwykłej etnicznej i religijnej tolerancji i różnorodności. Podróżnicy przybywający do miasta zauważali, że były tam oddzielne domy modlitwy i sądy dla chrześcijan, żydów, muzułmanów i pogan.

Do tej pory jednak resztki miasta pozostawały niezidentyfikowane, a wielu ludzi było przekonanych, że w upływającym tysiącleciu, licząc od upadku imperium Chazarów w X wieku, wszystkie ślady miasta zostały zmyte do Morza Kaspijskiego.

Chociaż archeolodzy prowadzili wykopaliska w rejonie Samosdiełki przez ostatnie dziewięć lat, dopiero teraz zespół Wasiljewa mógł uznać odkrycia za dostatecznie przekonujące, żeby uznać to miejsce za byłą stolicę. Wśród obiektów, jakie zespół odkopał, znajdują się pozostałości starożytnej ceglanej fortecy.

Samosdiełka

Samosdiełka

„W twierdzy znaleźliśmy chaty podobne do jurt, które są charakterystyczne dla chazarskich miast” – powiedział naukowiec. „Twierdza miała trójkątny kształt i wykonana była z cegieł. Jest to kolejny argument za tym, że nie było to zwyczajne miasto”.

– –

Komentarz SOTT: Hmm… twórcy kręgów vs. twórcy trójkątów.

Przypis (PRACowniA): Z glosariusza:

Ludy okręgu i ludy piramidy

Rozróżnienie to zostało wprowadzone w „Ancient Science” [wcześniejszy tytuł książki „The Secret Historyof the World„] i odnosi się do wyraźnego rozłamu w strukturze społecznej, religii, formie rządów, architekturze i sztuce rożnorodnej ludności na przestrzeni dziejów historii starożytnej oraz prehistorii.

Ludzi okręgu odnajdujemy generalnie w północnych szerokościach geograficznych i są oni przypuszczalnie budowniczymi megalitów, takich jak te rozrzucone po całej zachodniej Europie. Ludzie okręgu nie pozostawili po sobie śladów w postaci wielkich miast, scentralizowanej władzy, rolnictwa rozwiniętego na wielką skalę lub zapisów transakcji handlowych. Pozostawili różnorodne i nietuzinkowe dzieła sztuki, nie przystające do żadnego sztywnego, prostego schematu. Koło postrzegane jest jako symbol współpracy i wzajemności, w opozycji do piramidy, będącej symbolem hierarchii.

Ludzi piramidy odnajdujemy zazwyczaj dalej na południe, a znakiem ich dziedzictwa jest monumentalna architektura, w rodzaju egipskich i środkowoamerykańskich piramid. Piramida o szerokiej podstawie i zwężającym się wierzchołku rozumiana jest jako symbol hierarchii. Konstrukcja taka wskazuje również na scentralizowaną władzę,  gospodarującą wspólnym kapitałem pochodzącym z większego obszaru, utrwalającą osadnictwo i własność gruntów. Sztuka ludzi piramidy jest zwykle ściśle sformalizowana i pozostawia niewiele miejsca na indywidualną kreatywność, jak to widać choćby na przykładzie egipskego stylu rzeźbiarskiego.

W „Secret History” wykazuje się, że ludzie okręgu i ludzie piramidy są potomkami różnych frakcji starszej, zaginionej cywilizacji, takiej jak cywilizacja Atlantydy. Jedni i drudzy wydają się posiadać pozostałości wiedzy z zakresu nauki i technologii, radykalnie rożnej od wiedzy współczesnej. Zarówno piramidy jak i megality są urządzeniami wykorzystującymi pewien rodzaj duchowej technologii z pradawnych epok.

Od tamtych czasów tajemnice pierwotnej kultury dawno przepadły, a system kontroli używa jednych i drugich ludzi do swoich celów. Wzrost znaczenia dominującego męskiego bóstwa na całym świecie w połączeniu z kultem wielkiej bogini ludów prehistorycznych to temat szeroko dyskutowany w „Secret History”.

– –

Przekład: PRACowniA

zdjęcia prof. Wasiljewa i wykopalisk zaczerpnięte z tej strony.

Reklamy

2 Komentarze »

  1. No, oczywiscie najbardziej znane literacko o Chazarach to Słownik Chazarski Milorada Pavicia..Bardzo specyficzny mix mitów.

    Komentarz - autor: newdem — 1 lutego 2009 @ 23:01

  2. Czy Swiatowy Kongres Zydow , miast rozwazac , ile mozna jeszcze wyludzic dobr , w wyniku roszczen zwiazanych z II Wojna Sw. , zamiast tworzyc nowe zrodla megazarobkow , napelniac swoj symboliczny puchar obrzydliwosciami i brudem swych czynow , upijac sie jak Wielka Nierzadnica krzywda ludzi , krwia malych dzieci i kobiet palestynskich , ktorzy sa rzeczywistymi potomkami Izraela . Zamiast udawadniac wbrew logice i faktom naukowym ze sie jest Narodem Wybranym . Zamiast predzej niz pozniej , wyrzucic sie poza nawias Rodzaju Ludzkiego — — . Nie powinien OBUDZIC SIE ??? Obudzic wszystkich Zydow i uswiadomic im , ze ZLO ktore jest Ich NARZEDZIEM w budowaniu relacji z GOJAMI , ostateczne zatracenie przyczyni .

    Komentarz - autor: gosc po raz pierwszy — 3 stycznia 2010 @ 04:31


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: