PRACowniA

9 października 2008

Najgroźniejsza sekta świata

Chrześcijański fundamentalizm przenika Partię Republikańską: Powiązania Sary Palin z Chrześcijańską Prawicą
F. William Engdahl
Global Research, 13 września 2008

[oryginalny artykuł na Global Research i na SOTT]

Jeszcze kilka dni temu większość Amerykanów nigdy wcześniej nie słyszała o gubernator Alaski, Sarze Palin. Teraz, po odbytej przemowie akceptacyjnej na urząd vice prezydenta, oglądanej na żywo przez ponad 40 milionów ludzi, według najnowszej ankiety Rasmussen Reports Palin jest pozytywnie postrzegana przez 58 procent amerykańskich wyborców. Jeśli wierzyć notowaniom określającej się „hokejową mamuśką” Palin, to owa gwiazda rocka jest oceniana wyżej niż McCain czy Demokrata Obama. Ten sam propagandowy aparat Busha i Cheneya, który sprawił, iż naród uwierzył, że Saddam Husajn był nowym Hitlerem, oraz w to, że Gruzja była bezbronną ofiarą rosyjskiej agresji 08.08.08, stoi za jednym z najbardziej imponujących propagandowych wysiłków mediów ostatnich czasów – wysiłku polegającym na przekształceniu kandydatki na vice prezydenta Republikanów, Sary Palin – gubernator Alaski od niespełna 19 miesięcy – w kandydatkę rodem z amerykańskiego snu. Jej religijne korzenie są umyślnie przemilczane. Warto przyjrzeć się temu z bliska.

Jak omawiam to bardziej szczegółowo w mojej mającej się wkrótce ukazać książce, Full Spectrum Dominance: Totalitarian Democracy in the New World Order, jedną z najbardziej znaczących transformacji amerykańskiej polityki wewnętrznej ponad trzech dekad począwszy od wczesnych lat 1970-tych, kiedy to George H.W. Bush był szefem CIA, była celowa manipulacja znacznych grup społeczeństwa, których większość stanowili głęboko wierzący ludzie, wokół ideologii „narodzonego na nowo” ewangelicznego Chrześcijańskiego Fundamentalizmu, w celu stworzenia czegoś znanego pod nazwą Chrześcijańska Prawica. W obrębie szerokiego zakresu fundamentalistycznych wyznań, istnieją pewne szczególnie alarmujące prądy. Sarah Palin wywodzi się z takiego środowiska.

Szybkie rozprzestrzenianie się ruchu Zielonoświątkowców w Stanach Zjednoczonych od 1980 roku jest politycznym fenomenem, który stał się tak wpływowy, że dwie elekcje Georga W. Busha, jak i niezliczone wyścigi do Senatu czy Kongresu często zależą od poparcia lub jego braku ze strony zorganizowanej religijnej Prawicy.

Rozprzestrzenianie się niektórych sekt wywodzących się z Chrześcijańskiej Prawicy stwarza również ideologię doprowadząajcą żołnierzy dosłownie do chęci „umierania za Chrystusa” w miejscach takich jak Irak, Afganistan, Iran czy gdziekolwiek indziej, gdzie Pentagon potrzebuje ich służby. Taka ideologia została wykorzystana do zbudowania bazy fanatycznych aktywistów wewnątrz Partii Republikańskiej, która wspiera prawicowy porządek w kraju, a także militarną politykę zagraniczną, postrzegającą Islam czy innych przeciwników wygodnych amerykańskiej elicie jako ucieleśnienie Szatana. Jak Sarah Palin wpasowuje się w to wszystko?

CNP: manipulowanie religią do celów politycznych

Wiele religijnych grup ewangelickich w Ameryce jest koordynowanych na każdym szczeblu przez tajemniczą organizację zwaną Committee on National Policy (Komitet ds. Narodowej Polityki). Były bliski doradca Busha, wielebny Ted Haggard, był członkiem Committee on National Policy aż do czasu, gdy seks-skandal i afera narkotykowa zmusiły go pod koniec 2006 roku do wycofania się.

Haggard był pastorem New Life Church (Kościół Nowego Życia) w Colorado Springs, nazywanego „ewangelicznym Watykanem”, a także dyrektorem National Association of Evangelicals. Ted Haggard był również członkiem bardzo znaczącej i mało rozumianej sekty znanej jako Armia Joela (Joel’s Army) lub Manifest Sons of God (Manifest Synów Bożych), tego samego kręgu, z którego wywodzi się Sarah Palin.

Kolejnym godnym uwagi członkiem CNP jest Grover Norquist, człowiek swego czasu określany jako „Marszałek Polowy Planu Busha”.

Stworzony na początku lat 1980-tych w czasie trwania ery Reagana CNP jest zespołem kilku dziwnych i dość potężnych organizacji. Został opisany przez dziennikarza ABC Marca J. Ambindera jako „konserwatywna wersja Rady Stosunków Międzynarodowych”. Wśród członków CNP widnieją takie nazwiska, jak generał John Singlaub, magnat transportu morskiego J. Peter Grace, miliarder z Teksasu Nelson Bunker Hunt, Edwin J. Feulner Junior z prawicowej Heritage Foundation, wielebny Pat Robertson z Christian Broadcasting Network, Jerry Falwell, Tim LaHaye oraz większość najbardziej prominentnych nazwisk chrześcijańskiej prawicy z otoczenia Busha. Organizacja gromadzi znamienitych polityków, jak senator Trent Lott, senator Don Nickles, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Ed Meese, płk Oliver North związany z aferą Iran-Contras, a także prawicowa filantrop Else Prince, matka Erika Prince’a, założyciela kontrowersyjnej prywatnej agencji ochrony Blackwater.[1]

Wśród członków CNP nie tylko znajduje się Unification Church wielebnego Sun Myung Moona, zdecydowanie dziwaczna formacja, której założyciel otwarcie głosi, iż stoi wyżej w hierarchii od Jezusa. CNP podobno zrzesza również Kościół Scjentologiczny.[2]

Członek CNP i zarazem strateg Republikanów, Gary Bauer, jest powiązany z obiema ww. organizacjami. Jego Family Research Council było sygnatariuszem Przyrzeczenia Scjentologów, nakazującego usunięcie psychologii z kalifornijskich uczelni i zastąpienie jej dianetyką L. Rona Hubbarda. Bauer był również mówcą na Family Federation for World Peace and Unification Conference (Konferencji Federacji Rodzin na rzecz Światowego Pokoju i Pojednania) Sun Myung Moona w 1996 roku.

Badacze zajmujący się religiami, Paul i Phillip Collins tak opisują CNP:

„CNP wydaje się być dziełem grup elit zaprojektowanym w celu zmobilizowania Chrześcijan w szerokim tego słowa znaczeniu do bezwiednego wspierania działań owych elit. CNP może być również postrzegany jako projekt religijnej inżynierii, który ogałaca Chrześcijaństwo z jego metafizycznej substancji i określa na nowo wiele z jego zasad i pojęć według społecznie i politycznie nakreślonych celów elity. Za tymi stwierdzeniami stoi fakt, iż wielu członków CNP jest zarazem członkami innych organizacji oraz/albo przestępczych przedsięwzięć powiązanych bezpośrednio z elitą.”[3]

W celu ukształtowania publicznej debaty nad kierunkiem polityki militarnej i zagranicznej w równym stopniu, co polityki krajowej, amerykański establishment musiał stworzyć bazujące na masach organizacje, aby manipulować opinią publiczną środkami stanowiącymi przeciwieństwo korzyści własnej większości Amerykanów. Committee on National Policy został utworzony, aby być centralną częścią tej masowej manipulacji.

Committee on National Policy stanowi kluczowy łącznik pomiędzy zleceniobiorcami wartych wiele miliardów dolarów kontraktów obronnych, waszyngtońskimi lobbystami, jak choćby skazany Jack Abramoff, który pozyskiwał fundusze dla Republikanów, oraz Chrześcijańską Prawicą. W obowiązku nowej osi pomiędzy prawicą, armią i politykami jest wspieranie wojennej polityki Pentagonu globalnie, a także neokonserwatywna polityczna kontrola amerykańskiej polityki zagranicznej i obronnej.

CNP znajduje się w centrum ostrożnie zbudowanej przez Karla Rove’a politycznej machiny Busha. Tom Delay oraz wielu innych Republikanów w administracji Busha jest lub było członkami CNP. Kilka szczegółów o organizacji przeciekło do wiadomości publicznej. Tajemniczy jak Grupa Bilderberg, jeśli nie bardziej, CNP nie wydaje prasowych oświadczeń, spotyka się w tajemnicy i nigdy dobrowolnie nie ujawnia nazwisk swoich członków.

Elitarne kręgi stojące za prezydenturą Busha stworzyły niezwykle potężną machinę polityczną, używając do tego siły i energii chrześcijańskiej prawicy oraz milionów amerykańskich Chrześcijan nieświadomych co mroczniejszych manipulacji. Czy Sarah Palin jest częścią takiej mroczniejszej manipulacji?

Sarah Palin i Dominionizm

Jak się okazuje, Sarah Palin została wybrana nadzwyczaj przemyślnie, jako że wywodzi się ona z bardzo fundamentalistycznych ewangelicznych kręgów, których CNP używa do mobilizowania i kształtowania amerykańskiej polityki.

Palin podobno zwróciła na siebie uwagę stanowego kierownictwa GOP, kiedy podczas swojej pierwszej kampanii o fotel burmistrza publicznie sprzeciwiła się aborcji. Normalnie, partie polityczne nie angażują się w municypalne wybory na Alasce, ponieważ wybory te są bezpartyjne. Kiedy jednak wieści o jej ewangelickich poglądach dotarły do Juneau, stanowej stolicy, stanowi Republikanie wyłożyli pieniądze na jej kampanię. Według badacza, Charleya Jamesa, „Zdobywszy urząd, Palin przystąpiła do stworzenia maszyny pozbywającej się wszystkich, którzy wejdą jej w drogę. Dobra, pobożna Chrześcijanka okazuje się być wszystkim, tylko nie tym”.

Religijna przeszłość Sary Palin nie pozostaje bez związku z jej dążeniem do objęcia drugiego najważniejszego urzędu w kraju. Sama wyraża się nadzwyczaj mgliście na ten temat. Poznawszy szczegóły, stanie się może jasne, dlaczego.

Sarah Palin spędziła ponad dwie i pół dekady swojego życia jako członkini kościoła Alaski, będącego częścią fanatycznego, nazwanego chrześcijańskim, kultu, który swym zasięgiem ogarnia całą Amerykę. Palin wywodzi się z najbardziej radykalnego prądu amerykańskiego Narodzonego-na-Nowo ewangelizmu znanego jako „Armia Joela” – gałęzi dominionizmu – czasem również zwanego Latter Rain (Ostatni Deszcz) lub Manifest Sons of God (Manifest Synów Bożych). Ruch ten celowo stara się pozostać w cieniu.

Żołnierz dominionizmu w Armii McCaina

Sarah Palin jest produktem skrajnego skrzydła amerykańskiego ruchu ewangelicznego znanego jako Third Wave Movement (Ruch Trzeciej Fali), zwanego też New Apostolic Reformation (Nową Apostolską Reformacją), albo też Armią Joela, będącej częścią tak zwanego dominionizmu. Według ich strony internetowej, do 2002 roku Palin była członkiem Zgromadzenia Bożego w Wasilla, ze starszym pastorem Edem Kalninsem na czele. Wideoklipy online z przemówień Palin z ambony tego kościoła wiele ujawniają. Co ciekawe, w czasie kiedy powstawał ten artykuł czyli między 9 a 11 września, film został usunięty bez żadnych wyjaśnień.

Jak jeden z badaczy obeznanych z historią Third Wave Movement czy dominionizmu pisze:

„Third Wave jest wznowieniem teologii Ostatniego Deszczu ożywionej w latach 1950-tych i 1960-tych, kierowanej przez Williama Branhama i innych. Opiera się na założeniu, iż w czasach ostatecznych dojdzie do zesłania ponadnaturalnych mocy na grupę Chrześcijan, którzy przejmą władzę nad istniejącym kościołem i światem. Wierzący Chrześcijanie z całego świata zostaną zreorganizowani przez Pięciokrotną Posługę, a kościół zrestrukturyzowany przez władzę Proroków i Apostołów, oraz innych namaszczonych przez Boga. Młode pokolenie utworzy „Armię Joela”, aby powstać i stawić czoła w walce ze złem i przejąć z powrotem ziemię dla Boga.”[4]

Wybryki tego ruchu zostały uznane za herezję w 1949 roku przez General Council of the Assemblies of God (Radę Generalną Zgromadzeń Bożych) i potępione ponownie w Rezolucji 16 w roku 2000.

Sarah H. Leslie, była przywódczyni Chrześcijańskiej Prawicy, tak opisuje ideologię dominionizmu:

„Ewangelia Wyzwolenia będzie osiągnięta poprzez ustanowienie „Królestwa Bożego” jako dosłownego fizycznego królestwa, które ma się ‘rozwinąć’ na Ziemi w obecnych czasach. Niektórzy dominioniści przyrównują nowotestamentowe Królestwo do Izraela ze Starego Testamentu znajdując w ten sposób usprawiedliwienie dla chwytania za miecz czy innych metod wymierzania kar w wojnie z przeciwnikami ich królestwa.

Dominioniści głoszą, że na człowieku można wymóc lub wymusić wkroczenie do królestwa. Przypisują oni prawa i obowiązki Kościołowi należące się wg Biblii jedynie Jezusowi Chrystusowi. Zawiera się w tym ezoteryczna wiara, że wierni mogą „ucieleśniać” Chrystusa i funkcjonować jako Jego ciało na Ziemi, aby ustanowić Jego rządy. Ogromny nacisk kładzie się na ludzki wysiłek; doktryna suwerenności Boga jest umniejszana.”[5]

Leslie cytuje Vengeance Is Ours: The Church In Dominion (Zemsta Jest Nasza: Kościół W Dominium) Ala Dagera:

„Teologia Dominium opiera się na trzech podstawowych przekonaniach: 1) Szatan przywłaszczył sobie ludzkie dominium na Ziemi w wyniku kuszenia Adama i Ewy; 2) Kościół jest narzędziem Bożym mającym odebrać dominium z rąk Szatana; 3) Jezus nie może lub nie będzie w stanie powrócić, dopóki Kościół nie odbierze dominium poprzez zdobycie kontroli nad ziemskimi rządowymi i społecznymi instytucjami.”[6]

Sarah Leslie dokładnie wskazuje na centralne oszustwo stojące za obecnym szerzeniem się dominionizmu wśród różnych wyznań protestanckich w całej Ameryce:

„Teologia dominium stanowi herezję. Będąc herezją rzadko jest przedstawiana tak otwarcie, jak powyższe definicje mogłyby wskazywać. Poza obozem Rekonstrukcjonistów ewangeliczny Dominionizm przyodział się w sprytne przebranie – krok po kroku – na użytek mass mediów. Był to powolny proces, zajmujący kilka dziesięcioleci. Zaledwie nieliczni ewangelicy rozpoznawali słowo „Dominionizm” lub wiedzieli, co ono oznacza. Stało się tak, ponieważ pojawiły się inne terminologie, które łagodziły pojęcie dominionizmu, przysłaniając tym samym pełny zakres jego działania. Wielu ewangelików (a nawet ich bardziej konserwatywnych odpowiedników, fundamentalistów) może pójść za łakomym kąskiem dominionizmu nie zauważając błędu…

W celu najbardziej efektywnego propagowania swojej agendy, przywódcy dominionistów rozwinęli najpierw nowe eklezjologie, eschatologie i soteriologie przeznaczone dla wybranych odbiorców pośród głównych wadliwych linii ewangelicznego Chrześcijaństwa. Następnie męski ruch z lat 1990, Promise Keepers, został wykorzystany jako narzędzie do „obalenia murów”, to znaczy do przekroczenia międzywyznaniowych barier w celu wysłania dominionizmu do szerszej ewangelickiej subkultury. Owa strategia była tak efektywna, że dosięgła głównych wyznań protestanckich. Dominioniści ostrożnie wybierali przywódców, którzy mieli być przeszkoleni na „agentów zmiany” do „transformacji” (dominium) w erudycyjny sposób, który przeczy medialnemu stereotypowi o mówiących południowym akcentem, walących Biblią po głowie, stukniętych fundamentalistach.”[7]

Zgromadzenie Boże w Wasilla

Sarah Palin wywodzi się z kręgów takich siatek dominionizmu. Palin była podobno ochrzczona w wieku dwunastu lat w kościele Zgromadzenia Bożego w Wasilla. Uczęszczała do kościoła od kiedy ukończyła dziesięć lat aż do 2002 roku, czyli ponad dwadzieścia osiem lat. Jej związek ze Zgromadzeniem Bożym w Wasilla trwał niemal do dnia, w którym została wybrana przez senatora Johna McCaina na kandydatkę na urząd vice prezydenta.

Obecnie przeciwko Palin prowadzone jest śledztwo w sprawie niewłaściwego spożytkowania stanowych funduszy na podróż, którą odbyła 8 czerwca do Wasilli. Udała się tam, aby uczestniczyć w uroczystości wręczenia świadectw „Masters Commission” Zgromadzenia Bożego w Wasilla, a także w wydarzeniu wspólnym wielu kościołom w Wasilla, znanym jako „Niedziela Jedynego Boga”. Podczas tego drugiego święta Palin oraz por. gubernator Alaski Scott Parnell zostali publicznie pobłogosławieni przed tłumem szacowanym na około 6 000 osób, w czasie „nakładania rąk” przez przewodniczącego Zgromadzeniu Bożemu w Wasilla, Eda Kalninsa, jej byłego pastora.

Pastor ów, Ed Kalnins oraz studenci „Masters Commission” udali się do Południowej Karoliny, aby uczestniczyć w „konferencji proroctwa” w Morningstar Ministries, jednej z głównych działalności duszpasterskich ruchu Third Wave. Przewodniczący posługi proroctwa w Morningstar, Steve Thompson, jest aktualnie wyznaczony do prowadzenia seminariów posługi proroctwa w Zgromadzeniu Bożym w Wasilla. Inni przywódcy ruchu również przybyli do Wasilli, aby się spotkać i przemówić w kościele.

W swoich kazaniach Kalnins promuje tak egzotyczne koncepcje teologiczne, jak istnienie obszarów geograficznych opanowanych przez demoniczne duchy oraz międzypokoleniowe przekazywanie rodzinnych „klątw”. Palin została również „namaszczona” przez afrykańskiego duchownego, biskupa Thomasa Muthee, dobrze znanego w ruchu Armii Joela, który wielokrotnie wizytował Zgromadzenie Boże w Wasilla i który twierdzi, że wywołał radykalne pozytywne zmiany społeczne w pewnym kenijskim mieście wypędzając stamtąd „ducha czarnoksięstwa.”[8]

Będąc gubernator miasta Juneau, leżącego 600 mil od Wasilla, Palin uczęszcza do Chrześcijańskiego Kościoła w Juneau pastora Mike’a Rose, kościoła Zgromadzenia Bożego Trzeciej Fali (Assembly of God Third Wave church).

Sarah Leslie tak opisuje ruch wspomagający Sarę Palin przez większość jej życia:

„Nowa Apostolska Reformacja. Ta dominionistyczna sekta jest bezpośrednim odgałęzieniem kultu Ostatniego Deszczu (Latter Rain) (znanego też jako Armia Joela czy Manifest Synów Bożych). Głównym architektem tego ruchu od dwóch dekad jest C. Peter Wagner, będący przewodniczącym Global Harvest Ministries oraz Kanclerzem Wagner Leadership Institute. Jego nauczania o duchowej wojnie są szeroko rozpowszechniane za pomocą misyjnych sieci takich jak AD 2000, która była blisko związana z Lausanne Movement. Wybitną osobistością powiązaną z tą sektą jest Ted Haggard, obecny szef National Association of Evangelicals.”[9]

Cytowany przez Leslie, C. Peter Wagner definiuje swój pogląd na, jak sam to określa, „Nową Apostolską Reformację”:

„Począwszy od 2001 roku ciało Chrystusowe znajduje się w Drugiej Erze Apostolskiej. Apostolski/proroczy rząd kościoła jest już umieszczony we właściwym miejscu. (…) Rozpoczęliśmy budowę naszych fundamentów od zlokalizowania i zidentyfikowania się z ruchami wstawienniczej modlitwy. Tym razem jednakże czujemy, że Bóg chce, abyśmy zaczęli działać na płaszczyźnie rządowej, łącząc się z apostołami z całego regionu. Bóg już wzniósł dla nas kluczowego apostoła w jednym ze strategicznych narodów na Bliskim Wschodzie, a inni apostołowie też zaczynają pojawiać się na scenie. Kiedy wszyscy z nich będą na miejscach, wtedy my wprowadzimy pośredników i proroków w wewnętrzny krąg i tym samym ukończymy duchową bazę potrzebną do odebrania dominium, które jest prawowicie nasze.” — C. Peter Wagner

Wagner, który przejął centrum w Colorado Springs po zmuszonym do rezygnacji i okrytym hańbą Haggardzie, twierdzi, że w Stanach Zjednoczonych istnieje tyle samo kościołów Nowej Apostolskiej Reformacji, co kościołów Południowych Baptystów. Szacuje się, że na świecie ruch składa się ze 100 milionów ludzi. I, jak dotąd, jego potęga pozostaje całkowicie niezauważona przez badaczy znajdujących się poza ruchem.

„Żołnierz końca czasów w armii Boga”?

Wszystkie dowody wskazują na to, że Palin była starannie wybrana przez kierownictwo Partii Republikańskiej, spółkę Bush-Cheney-McCain, aby poderwać do czynu ewangeliczną podstawę partii, czego McCain nie byłby w stanie zrobić.

Pewne teologiczne i polityczne elementy historii Armii Joela czy ruchu Third Wave, jak jest inaczej zwana, są instruktażowe. Nauczają fundamentalistycznego wyznania wiary, a mianowicie że jej członkowie muszą aktywnie angażować się w politykę, aby zostać, jak siebie określają, „żołnierzami w Armii Boga.”

Ruch Armii Joela skupia się na rekrutowaniu młodych ludzi do sesji, podczas których wiją się po podłodze w niekontrolowanej ekstazie, nazywając to znakiem „Ducha Świętego”. Już pięcioletnie dzieci mówią o „byciu uratowanym”. Ruch jest niezwykle autorytarny według tych kościołów chrześcijańskich, które badały sprawę i otwarcie sprzeciwiały się sekcie jako heretyckiej. Naucza on dogmatu będącego odzwierciedleniem manichejskiej wypowiedzi Georga Busha po szoku 11 września 2001 roku: „Są na świecie dwa rodzaje ludzi: Ci, którzy kochają Jezusa i ci, którzy Go nie kochają”.

„Generałem” w Armii Joela jest 32-letni Kanadyjczyk, Todd Bentley. W jednym przypadku, na portalu YouTube, jego filmy z najbardziej dramatycznymi uzdrowieniami zostały skrócone do 3-minutowego, zawierającego najlepsze momenty. Bentley mówi, że Bóg kazał mu kopać starszą kobietę po twarzy. Raport opublikowany przez grupę Southern Poverty Law Center tak opisuje techniki rekrutowania stosowane przez Bentleya:

„Todd Bentley ma przed sobą długą noc, kiedy to będzie przywracał do życia zmarłych, uzdrawiał niewidomych oraz niszczył rakotwórcze guzy. Począwszy od 3 kwietnia, 32-letni, obtatuowany, wykolczykowany kanadyjski kaznodzieja z ogoloną głową prowadzi stałe „nadprzyrodzone uzdrawiające ożywienia” w centralnej Florydzie. By pomieścić ponad 10-tysięczne tłumy z całego świata, Bentley wynajmuje stadiony baseballowe, areny i hangary lotnisk za ceny sięgające 15 000 dolarów za dzień. Wielu uczestników zgromadzeń stanowią pastorowie wierzący, iż Bentley jest prorokiem, i nawet nie mrugną okiem, gdy mówi im, że widział Króla Dawida i rozmawiał z Pawłem Apostołem w niebie… Na jego piersi widnieją wytatuowane nieśmiertelniki z napisem „Armia Joela”. Stanowią dowód jego przywództwa w szybko rosnącym apokaliptycznym ruchu, który nie został zauważony przez stróżów teokratycznego prawa. Według Bentleya i kilku innych „hiper-charyzmatycznych” kaznodziejów wysuwających na pierwszy plan tę samą agendę, Armia Joela jest przepowiedziana do bycia gotową na Armagedon siłą militarną złożoną z młodych ludzi, mającą zlecone przez Boga zadanie narzucenia chrześcijańskiego „dominium” niewierzącym.”[10]

Ich nazwa wywodzi się ze starotestamentowego Rozdziału Drugiego Księgi Joela, na której szczególnie się skupiają. Na swojej stronie internetowej Bentley oświadcza,

„Armia końca czasów posiada jeden wspólny cel – siłą zająć ziemię dla Królestwa Bożego pod rządami Jezusa Chrystusa, Pogromcy Strachu… Trąby grają na alarm, wzywając wiernych do zaciągania się do Armii Joela. (…) Wielu jest już gotowych do mobilizacji i ustanowienia Bożego Królestwa na ziemi.”

W marcu, podczas konferencji „Zamiłowanie do Jezusa” w Kansas City, sponsorowanej przez Międzynarodowy Dom Modlitwy (International House of Prayer, w skrócie IHOP), duszpasterstwo dla nastolatków ze sfer heavy metalu, punków i gothicu, jeden z pastorów Armii Joela, Lou Engle, wezwał publiczność do zemsty:

„Wierzę, że zmierzamy w stronę starcia Ezekiela z Izebel, nie tylko w Ameryce, ale na całym globie, w którym głównymi wojownikami będą prorocy Baala przeciwko prorokom Boga, i nie będzie tam nikogo pomiędzy”, powiedział Engle. Odniósł się tu do Baala ze Starego Testamentu, pogańskiego bożka, którego wyznawcy zostali zgładzeni z rozkazu proroka Eliasza.

Istnieje pokolenie Eliasza, które będzie prekursorem nadejścia Jezusa, pokolenie naznaczone nie uprzejmością i delikatnością, lecz intensywnością ich pasji” – kontynuował Engle. „Królestwo niebieskie cierpi przemoc okrutnych, którzy działają siłą. Taka siła domaga się jednakowej odpowiedzi i Jezus, z ciskającymi ogniem oczami, zamierza wypowiedzieć wojnę wszystkiemu, co staje na drodze miłości.”

Wierni Armii Joela są zatwardziałymi chrześcijańskimi „dominionistami”, co znaczy, że wierzą, iż Ameryka razem z resztą świata powinna być rządzona przez konserwatywnych Chrześcijan, z ich interpretacją biblijnego prawa. W tej doktrynie nie ma miejsca na demokrację czy pluralizm. Parafrazując Georga W. Busha, ‘Jesteście z nami, albo przeciw nam’.”

Wyznawcami Armii Joela są głównie nastolatkowie i starsza młodzież. Są nauczani, że stanowią oni końcowe pokolenie przed końcem świata. Sarah Palin miała dwanaście lat, kiedy po raz pierwszy przyłączyła się do tych środowisk.

Palin powiedziała niedawno w wywiadzie z Charlsem Gibsonem z ABC News, że Gruzja powinna zostać obdarzona członkostwem NATO. Zapytana, czy w wyniku tego USA byłyby zobligowane do obrony Gruzji przed ewentualnym następnym wkroczeniem rosyjskich żołnierzy na jej terytorium, odpowiedziała, „Być może tak. To znaczy, takie jest zobowiązanie będąc sojusznikiem NATO, aby w przypadku, gdy inny kraj zostanie zaatakowany, spodziewać się prośby o pomoc… Musimy wtedy udzielić wsparcia, w tym przypadku, Gruzji.” Czy mówi to Sarah Palin jako osoba publiczna z doświadczeniem z dziedziny polityki zagranicznej, czy może jako dominionistka, widząca wojnę z Rosją jako część „starcia Ezekiela z Izebel na Ziemi’?

Tak przedstawia się historia kobiety, która może zostać vice prezydentem u boku 72-letniego prezydenta Johna McCaina, człowieka mającego podobno poważnego raka skóry i inne problemy zdrowotne. Według konstytucyjnego prawa sukcesji, nieważne, czy McCain stanie się ubezwłasnowolniony z powodu choroby, czy umrze podczas sprawowania urzędu, Sarah Palin zostanie prezydentem.

F. William Engdahl jest autorem książki „A Century of War: Anglo-American Oil Politics and the New World Order” (Pluto Press), oraz „Seeds of Destruction: The Hidden Agenda of Genetic Manipulation” (www.globalresearch.ca). Jego najnowsza książka „Full Spectrum Dominance: Totalitarian Democracy in the New World Order”, ukaże się tej jesieni. Można się z nim skontaktować poprzez jego stronę internetową,

Przypisy

1 Wybrane biografie członków CNP ze strony, link

2 Paul Collins & Phillip Collins, The Deep Politics of God: The CNP, Dominionism, and the Ted Haggard Scandal, 19 lutego 2007.

3 Ibid.

4 Bruce Wilson, Sarah Palin’s Churches and the New Wave Apostolic Reformation, tutaj

5 Sarah H. Leslie, Dominionism and the Rise of Christian Imperialism, link

6 Ibid.

7 Ibid.

8 Bruce Wilson, Ibid.

9 Sarah H. Leslie, Op. Cit.

10 Casey Sanchez, Theocratic Sect Prays for Real Armageddon, Southern Poverty Law Center, 30 sierpnia 2008 (link)


19 Komentarzy »

 1. Jest takie przekleństwo „Obyś żył w ciekawych czasach” 🙂

  Komentarz - autor: kap — 9 października 2008 @ 14:59

 2. Treść powyższego artykułu jest zdecydowanie przerażająca, ale jako Polce trudno jest mi przełożyć owo zagrożenie na naszą ojczystą scenę, ciężko jest mi się odnieść. Zwłaszcza, że mieszkam i żyję z dala od USA.
  Jakby się tu najprecyzyjniej wyrazić… Wygląda na to, że to wszystko jest częścią większego planu, którego niuansów zresztą często nie potrafię jeszcze dostrzec czy zrozumieć, z drugiej strony pewne jego komponenty mają na mnie o wiele mniejszy wpływ (impakt) jako na nie-amerykankę, są mi obce. Zastanawiam się też, czy mamy w Polsce jakiś przedstawicieli tej sekty. Słyszałam jedynie o Kościele Scjentologicznym. W moim mieście są może ze dwa alternatywne kościoły, a w tym jeden Zielonoświątkowców (chociaż właściwie nie, został zburzony przy budowaniu obwodnicy i prawdę mówiąc nie mam pojęcia czy i gdzie funkcjonuje teraz).

  Jeśli chodzi o Palin, to już od początku zaczęłam się zastanawiać o co w tym wszystkim chodzi. Ta kobieta pojawiła się niemalże znikąd, niewiele osób słyszało o niej wcześniej i nagle BAM, okazuje się, że w razie wygranych przez McCaina wyborów będzie wiceprezydentem, a ludzie oszaleli na jej punkcie. To przypomina jedno wielkie szaleństwo, jakby jakiś niewidzialny magik zahipnotyzował masy. Sama osoba McCaina natomiast, pomijając na chwilę jego partyjną przynależność etc, jest co najmniej zastanawiająca. Jego twarz jest dziwna i często zastanawiałam się, co jest z nią nie tak. Widziałam wielu ludzi w jego wieku, ale żaden nie wyglądał jakby nosił maskę ze skóry. Chociaż może to faktycznie należałoby tłumaczyć jego chorobą (o której notabene media wspominają rzadko, albo w ogóle). Co może zrobić (jako prezydent) ktoś, kto już dawno powinien być na emeryturze i na dodatek ma problemy ze zdrowiem? A może właśnie o to chodzi?
  Wizja Palin jako nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych zamraża mi krew w żyłach…

  Komentarz - autor: zhenqing — 9 października 2008 @ 15:07

 3. „Zastanawiam się też, czy mamy w Polsce jakiś przedstawicieli tej sekty.”

  Jeżeli ktokolwiek miałby jakikolwiek plan, to na pewno użyłby sekty jako pionka w grze, a nie jako figury. Nie ma to więc znaczenia czy i jakie sekty mamy w Polsce, bo na tak dużą skalę nasi politycy również są pionkami 🙂

  Dziękuję za uwagę na temat twarzy Mc Caina. Rzeczywiście jest zastanawiająca. http://www.rp.pl/galeria/80250,1,80309.html

  Komentarz - autor: kap — 9 października 2008 @ 20:09

 4. No to polecam video: McCain speaks his mind: „My fellow prisoners” (link)

  Komentarz - autor: iza — 10 października 2008 @ 01:32

 5. Sorry, ale mam duży dystans do tekstów na wikipedii oraz filmów na youtube. Fotomontaż łatwo wykonać. Musiałbym zobaczyć źródło i najlepiej w dużej rozdzielczości 🙂

  Komentarz - autor: KAP — 10 października 2008 @ 01:56

 6. „Treść powyższego artykułu jest zdecydowanie przerażająca, ale jako Polce trudno jest mi przełożyć owo zagrożenie na naszą ojczystą scenę, ciężko jest mi się odnieść. Zwłaszcza, że mieszkam i żyję z dala od USA.”

  Myślisz, że ta gra ogranicza i ograniczy się do podwórka na innym kontynencie?

  Cyt. (LINK):
  Recent articles in the ASPO Newsletter have agreed that the explosion of world population from about 0.6 billion in 1750 to 6.4 billion today was initiated and sustained by the shift from renewable energy to fossil fuel (sic) energy in the Industrial Revolution. There is agreement that the progressive exhaustion of fossil fuel reserves will reverse the process, though there is uncertainty as to what a sustainable global population would be.

  … a global population reduction of some 6 billion people is likely to take place during the 21st Century

  (For the mathematically impaired, Campbell is talking about no less than a 94% reduction in the world’s population. If you feel that you and all of your loved ones are among the lucky 6% who will be spared, then I suppose there is no cause for alarm and you can feel free to stop reading now.)

  Komentarz - autor: iza — 10 października 2008 @ 02:04

 7. Radzę obejrzeć filmy z tej witryny!

  http://www.zbawienie.com/oszusci.htm

  W większości tych filmów widać wyraźnie, że siłą napędzającą ten ruch są siły demoniczne.

  Na pierwszej stronie tej witryny jest wyraźny tekst

  http://www.zbawienie.com/

  ………………………………

  Wizja ta była opublikowana już w roku 1871! Jedna z kopii tego dokumentu znajduje się w londyńskim muzeum.

  „Trzecia Wojna Światowa musi się rozpocząć od przewagi różnic spowodowanych przez agentury Illuminati pomiędzy politycznymi Syjonistami oraz liderami Świata Islamu. Owa wojna musi być prowadzona w taki sposób, ze Islam (Islamski Świat Arabski) oraz polityczny Syjonizm (Państwo Izrael) wzajemnie się zniszczą.

  W tym samym czasie inne państwa, ponownie podzielone w tej kwestii będą powstrzymywane do punktu kompletnego wyczerpania fizycznego, moralnego, duchowego oraz ekonomicznego. Wypuścimy Nihilistów oraz ateistów oraz sprowokujemy niezwykły socjalny kataklizm, który w całym tym horrorze wykaże jasno i dobitnie narodom efekty absolutnego ateizmu, pochodzenie zdziczenia i najbardziej krwawe orgie.

  Wtedy na każdym miejscu, wszędzie, obywatele, zmuszeni do własnej obrony przed mniejszościami etnicznymi i rewolucjonistami, będą eksterminować owych niszczycieli cywilizacji a masy pozbawione iluzji wobec chrześcijaństwa, którego boskie duchy, formujące chrześcijaństwo bez kompasu oraz kierunku, pożądających ideałów ale bez wiedzy, gdzie umieścić swoje oddanie i adorację, otrzymają rzeczywiste światło poprzez uniwersalną manifestację czystej doktryny Lucypera, wystawionej w końcu na publiczny widok.

  ………………………………

  LUCYFERIANIZM!!!

  Oto cel kierowanych przez Lucyfera polityków. Masonów, bankierów i innej grupy fanatyków.

  Znam doskonalę Biblię i oświadczam wyraźnie i jasno. Królestwo Boże, o którym mówi Sarah Palin i jej poplecznicy, to nie jej czy ich królestwo, tylko jak samam Biblia wskazuje, Królestwo Boga. To Bóg siłą ustanowi Swoje królestwo. Bóg Ja-szua nie potrzebuje ludzkich rąk do walki ze złem oraz do walki o Jego królestwo. On będzie walczył sam ze światem Lucyfera o władzę oraz o Królestwo.

  O tym wyraźnie mówi całe Słowo Boże.

  Chrześcijanie, którzy dają się nabierać na Sarę Palin są w poważnym niebezpieczeństwie.

  W fimach o cudach szatańskich widać wyraźnie, jak realne są owe ruchy chrześcijańskie, jak realne są cuda szatańskie i jak realne są plany Lucyfera w celu zaprowadzenia Lucyferiańskiego Nowego Porządku Świata.

  Nie łudźmy się. Wkrótce nastąpi czas, że albo złożymy pokłon Bogu pod groźbą kary śmierci z rąk lucyferiańskich sił, albo poddamy się pod władzę Lucyfera, który najprawdopodobniej się światu objawi.

  Jedno jest pewne.

  Świat nie ma najmniejszego zamiaru służenia Bogu! Nie dajmy się nabierać na kłamliwą propagandę lucyferiańskich propagandzistów.

  Komentarz - autor: thewordwatcher — 10 października 2008 @ 04:55

 8. […] bardziej niepokojący jest ten oto, odnotowany przez Dawkinsa fakt: fundamentalizm chrześcijański umacnia się wśród elektoratu jedynego światowego supermocarstwa, we wszystkich grupach społecznych, z […]

  Pingback - autor: Źródło wszelkiego zła? « Astromaria — 10 października 2008 @ 12:38

 9. @ zhenqing – popatrz na nasze podwórko polityczne. Kiedyś mieliśmy prawicę i lewicę i całą resztę polskiego ZOO, a teraz mamy tylko prawicę i prawicę. A więc wybór między dżumą i cholerą. Niby skąd nam się to wzięło? Wszyscy politycy to marionetki na sznurkach.

  W USA też mają dwie partie do wyboru, a tak naprawdę jedną, pozornie podzieloną. Popatrz, czym karmią nas media: wszechobecnego za mojego dzieciństwa Lenina zastąpił papież, a zamiast PZPR mamy dziś KRK od rana do nocy. Nie mam pojęcia, czy ludzie to łykają, ale niektórzy pewnie tak. Ludzie wstydzą się otwarcie powiedzieć, że nie są katolikami. Jak podstawiają komuś mikrofon pod nos i pytają o wyznanie, to każdy wali się w pierś i uroczyście deklaruje swoją religijność. Ale na ile to jest uczciwe?

  Na szczęście w nieszczęściu Kościół Katolicki jest już na tyle stary, że takie rzeczy jak konwulsje w czasie mszy rzadko się zdarzają, chyba tylko w Odnowie w Duchu Świętym.

  @ Iza: Przylinowałam ten tekst do mojego, bo jak zwykle synchroniczność sprawiła, że pisałam o czymś podobnym (o Hubbardzie i Dawkinsie).

  Swoją drogą ci kaznodzieje są jak dla mnie zupełnie niestrawni, aż dziw, że ludzie dają się na to nabrać.

  PS. McCaine nie tylko twarz ma dziwną. Wiem, że był torturowany i to podobno dlatego, ale on wygląda i porusza się jak jakiś cyborg.

  Komentarz - autor: astromaria — 10 października 2008 @ 13:25

 10. @ iza

  Miałam to na myśli tylko w kontekście samej sekty.

  Komentarz - autor: zhenqing — 10 października 2008 @ 16:51

 11. @KAP:
  „Sorry, ale mam duży dystans do tekstów na wikipedii oraz filmów na youtube. Fotomontaż łatwo wykonać. Musiałbym zobaczyć źródło i najlepiej w dużej rozdzielczości :)”

  Mogę sobie wyobrazić po kilka sensownych scenariuszy, których elementem byłoby to video, zarówno dla opcji „prawda” jak i dla opcji „fotomontaż”. Zarowno dla opcji ‚przejęzyczenie’ jak i dla ‚z rozmysłem’. Co jest zastanawiające, to kompletny brak reakcji osób towarzyszących. Palin jest zupełnie nieobecna… A tak swoją drogą, źródło w dużej rozdzielczości – masz na myśli CNN czy McCaina ‚na żywo’?

  Zwraca się też uwagę na dwa inne sformułowania z tej krótkiej wypowiedzi:

  „You and I together will confront the $10 trillion debt that the federal government has run up, and balance the federal budget by the end of my term in office. Across this country this is the agenda I’ve set before my fellow prisoners, and the same standards of clarity and candor must now be applied to my opponent.”

  1. McCain przyznaje, że rząd federalny zadłużył się na 10 bilionów dolarów. Ale jakoś pomija milczeniem fakt, że to jego partia była w tym czasie u władzy.

  2. Wyraźnie mówi o JEDNEJ kadencji na stanowisku prezydenta. Ciekawe, czy pełnej…

  Komentarz - autor: iza — 10 października 2008 @ 19:33

 12. @IZA:

  Miałem na myśli tylko to, że mógłbym wygenerować to na własnym komputerze i wtedy również nikt z obecnych na sali nie zauważyłby zmanipulowanego przeze mnie nagrania. Nie chcę zastanawiać się nad czymś, co pochodzi z niepewnego źródła, czego nie można zmierzyć lub obiektywnie ocenić kojarząc różne fakty.

  Nagranie na Youtube jest zbyt łatwe do zmanipulowania, może to zrobić i wrzućić na Youtube każdy

  Komentarz - autor: KAP — 10 października 2008 @ 21:09

 13. @astromaria

  miło mi, że przylinkowałaś ten artykuł 🙂

  „McCaine nie tylko twarz ma dziwną. Wiem, że był torturowany i to podobno dlatego”

  Jest świetny artykuł Tima Dickinsona na RollingStone dementujący całą masę mitów o McCainie stworzonych głównie przez niego samego:

  Make-Believe Maverick
  A closer look at the life and career of John McCain reveals a disturbing record of recklessness and dishonesty

  Komentarz - autor: iza — 10 października 2008 @ 21:10

 14. co to znaczy chrzescijanizm ?
  nie ma czegos takiego !
  sa Katolicy obrzadku Rzymskiego … i n.p. inowiercy a.k.a. zydowskie przechrzty na protestantyzm w (u)amerykanskim stylu
  n.p.: ci ludzie uwazaja ze nalezy uwolnic izrael (od czego ?) aby Mesjasz wrocil na ziemie
  do takich nalezy wiekszosc politykow USA (oprocz twardych syjonistycznych zydow)

  Komentarz - autor: kilogram13 — 11 października 2008 @ 00:25

 15. Obejrzałam film Dawkinsa o religii i bardzo się rozczarowałam. Przecież mógł sobie zadać trochę trudu i stworzyć dokument o podobnej wymowie jak ten tekst, który umieściłaś. Natknął się nawet na samego Teda Hubbarda (który nota bebe na niego nawrzeszczał jak na psa) i też nie poszedł tym tropem, chociaż facetowi ewidentnie źle z oczu patrzyło. Głupi jest ten Rychu…

  Spróbuję przeczytać ten test o McCainie, słownik w łapę i do roboty, trochę wysiłku wyjdzie mi na zdrowie 😀

  Komentarz - autor: astromaria — 11 października 2008 @ 01:01

 16. Tak się zastanawiam czy Sara Palin nie jest tą wyjątkową osobą do ostatecznych działań USA które doprowadzą do znienawidzenia tego państwa (nawiązanie do „sławnej” sesji). Ostatnio wyjątkową osobą był Hitler, ciekawe jaką miał przeszłość i jak dostał się do władzy. Jak będzie teraz, może metoda jest ta sama tylko inni gracze? Czyżby historia się powtarzała?

  Komentarz - autor: Paweł — 12 października 2008 @ 02:09

 17. Paweł, ja stawiam na Arnolda Schwarzeneggera 🙂

  Komentarz - autor: kap — 12 października 2008 @ 10:00

 18. W artykule jest sporo prawdy, jednakże zostało użyte rażące uogólnienie.

  Zamiast słowa „chrześcijanie”, na miejscu autora użyłbym terminu „protestanci”, ponieważ katolicy nie pakują się jak ciołki do wojny na bliskim wschodzie. Sam JPII powiedział, że Palestyna powinna mieć własne państwo.

  I nie zgadzam się, że protestanci są najgorszą sektą! To fizycznie niemożliwe, gdyż są już nią wyznawcy judaizmu 🙂

  Kto wymyślił pierwszy instytucjonalny rasizm w historii świata? Judaizm – koncepcja „narodu wybranego”.

  Holocaust i koncepcja „aryjskiej rasy” podczas IIWW to tylko wypełnienie się karmy – kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Takie jest moje zdanie w tym temacie.

  Komentarz - autor: Rebel — 20 listopada 2009 @ 19:23

 19. W polsce ten róch działa od dawna zwany jest ruchem wstawienników, wyszedł z kościołów chrześcijańskich ( protestanckich) i wspiera się o filary wymienionego tu ruchu „nowoapostolskiej reformacji” nie sądze by wielu szczerych ludzi uwiklanych w nauki manipulantów z USA, bylo świadomych calej tej machiny zla i manipulacji. Wiem co mowię ponieważ zetknałem się z tą teologią i ruchem.

  Komentarz - autor: obserwator — 21 stycznia 2010 @ 11:06


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: