PRACowniA

13 Maj 2008

Ekspert ONZ wzywa do zbadania roli neokonserwatystów w zamachach z 11 września

Filed under: Polityka,Wydarzenia bieżące,Świat wokół nas — iza @ 17:01
Tags: ,

Poniżej przekład jednego z artykułów, na który powołał się Les Visible w Noam Chomsky, Biali Rycerze i 9/11

* * *

U.N. Official Calls for Study Of Neocons’ Role in 9/11
Eli Lake – N.Y. Sun, 10 kwietnia 2008

Nowo wybrany ekspert Rady Praw Człowieka ONZ wyznaczony do monitorowania Izraela, wzywa do oficjalnego zbadania roli, jaką mogli odegrać neokonserwatyści w atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

26 marca Richard Falk, emerytowany profesor prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Princeton, został powołany przez jednomyślne głosowanie na nowo utworzone stanowisko do relacjonowania kwestii praw człowieka w konflikcie między Izraelem a palestyńskimi Arabami. Mimo że specjalizacją pana Falka są prawa człowieka i prawo międzynarodowe, od momentu ataku w 2001 roku poświęcił trochę swojego czasu na kwestionowanie tego, co nazywa „wersją oficjalną o 11 września”.

24 marca, w wywiadzie udzielonym gospodarzowi radiowemu i byłemu nauczycielowi akademickiemu Uniwersytetu Wisconsin, Kevinowi Barrettowi*, pan Falk powiedział, że „Najprawdopodobniej to głównie neokonserwatyści myśleli, że oto właśnie zaistniała w kraju i na świecie sytuacja, w której coś musiało się stać, żeby obudzić Amerykanów. Nie sądzę, żebyśmy w tej chwili mogli definitywnie odpowiedzieć na pytanie, czy wskazanie powyższego związku było z ich strony tylko niewinną spekulacją ,czy też nie. Możemy jedynie powiedzieć, że istnieje wiele podstaw do podejrzeń, że o ich uczestnictwie bądź nie uczestniczeniu w atakach powinno rozstrzygnąć przeprowadzone oficjalne, bezstronne śledztwo w rodzaju komisji od 11 września, i że nie zrealizowanie tego przedsięwzięcia jest oszukiwaniem Amerykanów oraz w pewnym sensie ludzi na całym świecie, i utrudnianiem im uzyskania większej pewności na temat tego, co naprawdę się wydarzyło, od tej, którą mają obecnie.

Pan Barrett, który jest współzałożycielem Muzułmańsko-Żydowsko-Chrześcijańskiego Sojuszu na rzecz Prawdy o 11 września, powiedział we wczorajszym wywiadzie o panu Falku: „Umieszczę go na liście uczonych, którzy solidaryzują się z ruchem prawdy o 11 września.”

Dodał, że „w przeciwieństwie do większości dzisiejszych intelektualistów, jest on zarówno szczery jak i bardzo, bardzo dobrze zorientowany co do prawdopodobnej rzeczywistości 11 września. Jest świadomy, że materiał dowodowy wskazujący na to, iż była to operacja pod fałszywą flagą, jest bardzo mocny”.

Twierdzenie, że ataki z 2001 roku były operacją pod „fałszywą flagą” jest powracającym motywem w literaturze krytykującej stanowisko, że 19 porywaczy z Al Kaidy wbiło się samolotami pasażerskimi w wieże WTC i Pentagon. Określenie „fałszywa flaga” odnosi się do wywiadowczych bądź tajnych operacji dokonywanych przez władze jednego państwa i mających wyglądać na robotę innego rządu. W tym przypadku teza o fałszywej fladze mówi, że administracja Busha jest w jakiś sposób odpowiedzialna za ataki z 11 września stanowiące pretekst dla wojen w Afganistanie i Iraku.

Pan Falk nie odpowiadał wczoraj na e-maile i telefony zwracające się z prośbą o komentarz. Ale w 2004 roku napisał przedmowę do książki „Nowy Pearl Harbor” Davida Ray Griffina. Pan Griffin zasugerował, że tego rodzaju robota wewnętrzna jest prawdopodobnym wyjaśnieniem tych ataków.

W przedmowie Pan Falk pisze: „Tu i ówdzie, niemal od pierwszego dnia po atakach i zwłaszcza w Europie, zadawano pytania i stawiano zarzuty o rządowy współudział, ale nikt przed Griffinem nie miał tyle cierpliwości, hartu ducha, odwagi i inteligencji, by połączyć fragmenty układanki w jedną logiczną całość.

Były amerykański ambasador, John Bolton, poproszony o skomentowanie nominacji pana Falka, powiedział: „To właśnie dlatego głosowaliśmy przeciw nowo wybranemu ekspertowi Rady Praw Człowieka”. Rzecznik amerykańskiej ambasady przy ONZ odmówił wczoraj komentarza na ten temat.

Rzecznik ONZ, Nancy Groves, także uchyliła się wczoraj od komentarza. „Nie będę komentować jak głosują państwa członkowskie. To ich rada o tym decyduje”, powiedziała.

Wybór pana Falka na stanowisko sprawozdawcy już doprowadził do wysunięcia przez rząd Izraela formalnego wniosku o nie wysyłanie pana Falka do ich kraju. Prasa izraelska doniosła, że może mu nawet grozić zakaz wjazdu do kraju.

Deputowany i stały przedstawiciel Izraela w ONZ w Nowym Jorku, Daniel Carmon, powiedział: „Prosimy ONZ o nie wysyłanie go. Nie możemy wyrazić zgody na przybycie pana Falka do Izraela w roli sprawozdawcy.”

Jednym z powodów zaniepokojenia Izraelczyków nominacją Pana Falka jest to, że porównał on izraelski sposób traktowania palestyńskich Arabów do sposobu, w jaki Naziści traktowali Żydów w czasie holokaustu. 8 kwietnia w wywiadzie udzielonym BBC pan Falk powiedział, że obstaje przy izraelsko-nazistowskim porównaniu.

Dyrektor Ligii Przeciwko Zniesławieniu, Abraham Foxman, wydał wczoraj oświadczenie, w którym mówi: „To był wyjątkowo niewłaściwy wybór na to stanowisko. Zaskakujące nagranie Falka utrzymane w antyizraelskim tonie powinno wystarczyć do usunięcia go ze stanowiska, na którym potrzebny jest niezależny obserwator informujący o stanie praw człowieka na tym obszarze”.

16 lutego 1979 roku, pracujący dla New York Timesa pan Falk pochwalił Ajatollaha Chomeiniego i ubolewał nad oczernianiem go przez amerykańską prasę. Napisał: „Odmalowanie go jako fanatycznego, reakcyjnego i posiadającego prymitywne uprzedzenia wydaje się z pewnością i na szczęście rozmijać z prawdą”. Blisko dziewięć miesięcy później grupa studentów, zwolenników Chomeiniego, wtargnęła na teren amerykańskiej ambasady w Teheranie i przez 444 dni przetrzymywała 52 dyplomatów jako zakładników.

[*NOTA: Jeden z artykułów Kevina Barreta mamy przetłumaczony. Jest to Zmierzch psychopatów]

Reklamy

4 Komentarze »

 1. Smiechu warte jakimi sposobami staraja sie oczernic tego Richarda Falka. I zeby az ustanawiac zakaz wjazdu do kraju? Rozumiem jeszcze zeby byly ku temu jakies logiczne podstawy ale jak przypuszczam – standardowo nie ma zadnych?
  Ta cala reakcja wyglada mi jak reakcja zupelnie niedojrzalych i niemyslacych osob. To dobrze pokazuje jak chorzy ludzie sa na wysokich stanowiskach i zarzadzaja NASZYM zyciem publicznym.

  Jednak ostatecznie wydaje mi sie ze moze wyjsc na to iz cale nasze informowanie o 9/11 i bardzo waznymi sprawami z tym zwiazanymi moze po czesci obrocic sie przeciwko nam. Ta cala operacja jest niesamowicie nieudolna i niekompetentnie zorganizowana. Naprawde nie mam najmniejszej ochoty wierzyc ze jest tak zorganizowana z glupoty. Wydaje mi sie raczej ze ta cala nieudolnosc jest calkowicie celowa. Znowu widac tutaj ten sam schemat uskuteczniany na calym swiecie a mianowicie „oskarzyc tego/tych > sciac > zapewnic ze juz wszystko wporzadku”. Jak czytamy w artykule:

  „Określenie „fałszywa flaga” odnosi się do wywiadowczych bądź tajnych operacji dokonywanych przez władze jednego państwa i mających wyglądać na robotę innego rządu. Teza o fałszywej fladze dowodzi, że administracja Busha jest w jakiś sposób odpowiedzialna za ataki z 11 września stanowiące pretekst dla wojen w Afganistanie i Iraku.”

  „Teza o fałszywej fladze dowodzi, że administracja Busha…” – co za kompletna bzdura! Przeciez o tym jaka jest ta administracja Busha wiadomo juz od dawna. To zwykla dezinformacja majaca odwrocic oczy opinii publicznej od prawdziwej tajnej wladzy pociagajacej za sznurki.
  Prawdopodobnie poleca kolejne glowy tylko po to by ci sami mordercy z masa swoich – cuchnacych krwia niewinnych – tajnych operacji mogli sobie dalej bez przeszkod mordowac cale masy i scinac za to kolejne kozly ofiarne a potem jeszcze wciskac nam kit ze taka jest nasza „ludzka natura”.
  I ludzie znowu pojda spac bo lepiej sie nie przejmowac czy nie wciskac nosa tam gdzie ktos moze go skrocic. Przyjdzie jednak na kazdego ten dzien ze dosiegnie go smierc i skroci mu o wiele wiecej niz tylko nosek.

  Komentarz - autor: gem — 13 Maj 2008 @ 19:23

 2. Link do „U.N. Official Calls for Study Of Neocons’ Role in 9/11” jest niepoprawny.

  Komentarz - autor: Paweł — 13 Maj 2008 @ 19:59

 3. Pawel –
  dzieki, juz poprawilam, wszystko przez te dwie kreseczki oddzielajace, ktore zmienilam teraz na gwiazdki. 😮

  gem –
  był błąd w tłumaczeniu, sorki, przegapiłam.
  w oryginale:
  „The false flag thesis has it that the Bush administration is somehow responsible for the September 11 attacks as a pretext for the wars in Afghanistan and Iraq.”

  czyli nie ‚dowodzi’, tylko ‚głosi’ albo ‚sprowadza się do tego’… już poprawiłam.
  To po pierwsze.

  Dwa – nie rozumiem, co miałeś na myśli mówiąc, że „to całe informowanie obróci się przeciwko nam”?

  Trzy – co do pociągających za sznurki – jeśli jest jakaś piramidka pociągaczy, to i tak nic nie możemy zrobić. Najbliższym nam pociągaczem, wyrządzającym rzeczywiste krzywdy ludziom, są rządy państw, w tym administracja Busha. I to co możemy robić to dociekać prawdy, demaskować i piętnować ich działania, nie bać się o tym mówić. To i tak dostatecznie trudne i pracochłonne zadanie. Za to konkretne.

  Komentarz - autor: iza — 13 Maj 2008 @ 22:29

 4. @iza
  „nie rozumiem, co miałeś na myśli mówiąc, że “to całe informowanie obróci się przeciwko nam”

  To ze kiedy juz „zetna” kozla ofiarnego i zapewnia ze juz wszystko w porzadku to cala praca na rzecz uswiadamiania ludzi o tym co sie dzieje zostanie wyrzucona na smietnik – „w koncu juz po wszystkim”. „Dobro znowu zatriumfowalo nad zlem”.

  „Najbliższym nam pociągaczem, wyrządzającym rzeczywiste krzywdy ludziom, są rządy państw, w tym administracja Busha. I to co możemy robić to dociekać prawdy, demaskować i piętnować ich działania, nie bać się o tym mówić. To i tak dostatecznie trudne i pracochłonne zadanie. Za to konkretne.”

  Zwykle krecenie sie w kolko zmierzajace donikad. Mamy obecnie kolejnych nazistow tak jak za czasow holokaustu. Smierc Hitlera NIC nie zmienila choc ludziom wydaje sie inaczej bo tak kazano im myslec. Historia sie powtarza. Tym razem moze byc tak samo lub przynajmniej podobnie. Skasuja „Busha i jego administracje” a pozniej zrobia kolejny holokaust i skasuja nastepnych i dalej nikt nic nie bedzie wiedzial i dalej beda gineli kolejni niewinni ludzie.
  To cale informowanie o zbrodniach rzadzacych jest wiec blednym kolem moim skromnym zdaniem bo prawdziwy oprawca dalej moze sie za nimi ukrywac jak za kolejnymi maskami w teatrze. Rzady to tylko jego „narzedzia zbrodni” ktore zmienia jak rekawiczki.

  Komentarz - autor: gem — 13 Maj 2008 @ 23:20


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: